Zapalenie spojówek - Zapalenie spojówek - Najczęstsze choroby oczu

MEDserwis.pl > Zapalenie spojówek >Zapalenie spojówek - Najczęstsze choroby oczu

Zapalenie spojówek - Najczęstsze choroby oczu

Problemy z narządem wzroku mogą objawiać się w postaci zaburzeń widzenia, ograniczenia pola widzenia, ale także wszelkich dolegliwości takich jak ból, pieczenie oczu, swędzenie, mroczki, łzawienie, ogólny dyskomfort widzenia. Zaćma objawia się dyskomfortem widzenia w dzień, przy jasnym świetle oraz znaczącym polepszeniem wzroku o zmierzchu lub przy zachmurzonym niebie.
Jaskra powoduje okresowy ból oczu i postępujące zaburzenia widzenia, często z dużymi ubytkami w polu widzenia.
Jeśli zaobserwujemy takie objawy, może to oznaczać, że cierpimy na którąś z wymienionych chorób oka.
Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca są wskazaniem do częstych odwiedzin w gabinecie okulistycznym. Pacjenci z tymi zespołami chorobowymi muszą regularnie badać oczy i przyjmować leki poprawiające ich kondycję.

Osoby po ukończeniu czterdziestego roku życia, nie odczuwające żadnych niepokojących objawów, powinny także badać wzrok. Jedna piąta dorosłych powyżej 40 lat, ma podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które może być przyczyną zachorowania na jaskrę.
Choroba ta rozwija się niepostrzeżenie przez kilka lat i jest rozpoznawana zwykle w bardzo zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium.

Chcąc być pewnym, że nasze oczy są zdrowe, trzeba od czasu do czasu odwiedzać gabinet okulistyczny, nawet wówczas gdy nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów.

Zaćma to choroba, która powoduje silne zmętnienie soczewki, a tym samym w znacznym stopniu upośledza widzenie. Może być chorobą wrodzoną albo nabytą. Jako najczęstszą przyczynę zaćmy wrodzonej (poza uwarunkowaniami genetycznymi), podaje się zarażenie matki różyczką do 16 tygodnia ciąży oraz zakażenie w drugiej połowie ciąży toksoplazmozą. Za najbardziej niebezpieczne choroby, które przyczyniają się do powstania zaćmy uważa się: tężyczkę, galaktozemię, niektóre choroby skóry, chorobę neurologiczną: miotonię, a także cukrzycę, która znacznie przyspiesza rozwój zaćmy. Za czynniki wywołujące zaćmę (choć w mniejszym stopniu) uważa się również nadużywanie kropli do oczu zawierających kortyzon oraz długotrwałe zapalenie tęczówki, przewlekłe odwarstwienie siatkówki i inne zmiany degeneracyjne siatkówki.
Do typowych objawów zaćmy w jej początkowej fazie należy tzw. "wrażenie olśnienia", charakteryzujące się dyskomfortem widzenia w dzień, przy jasnym świetle oraz znaczącym polepszeniem postrzegania o zmierzchu, w słabszym oświetleniu lub przy zachmurzonym niebie.
Zaćmę usuwa się operacyjnie (leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów), co polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, która umożliwia pacjentowi patrzenie bez okularów.

Mianem jaskry określa się wiele różnych chorób oczu, których wspólną i najważniejszą cechą jest podwyższenie ciśnienia śródgałkowego i zaburzenia w krążeniu krwi w obrębie nerwu wzrokowego, prowadzące do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz zmniejszenia pola widzenia.
Najczęstsze objawy jaskry to: okresowy ból i postępujące zaburzenia widzenia (często z dużymi ubytkami w polu widzenia). Tylko niektóre postaci jaskry (tzw. jaskra ostra lub napad jaskrowy), objawiające się silnym bólem i prawie całkowitą utratą widoczności.
Ryzyko wystąpienia jaskry wzrasta u krótkowidzów i z wiekiem. U ponad 2% osób dorosłych powyżej 40 roku życia występuje podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które predysponuje do zachorowania. Choroba ta często występuje u cukrzyków, u osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rozwojowymi, w następstwie zapaleń (jaskry wtórne), u osób niedorosłych (tzw. jaskra dziecięca). Jaskra może rozwijać się niepostrzeżenie przez kilka lat i zostać rozpoznana dopiero w bardzo zaawansowanym, trudnym do leczenia stadium. Okuliści ostrzegają, że nawet w krajach wysokorozwiniętych i uprzemysłowionych jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty.

Zapalenie spojówki
Najczęstszą chorobą spojówek są jej stany zapalne. Rozwijają się one wskutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak gronkowce, paciorkowce, pneumokoki, wirusy, lub różnorodnych czynników zewnętrznych, np. złych warunków oświetleniowych, pyłu, kurzu, kosmetyków i dymu. Choroba może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. Zapalenie ostre charakteryzuje się: silnym przekrwieniem spojówek powiekowych i gałkowych, światłowstrętem, swędzeniem i pieczeniem powiek, niekiedy następuje obrzęk limfatycznych węzłów przyuszniczych, podżuchwowych i szyjnych. Natomiast w zapaleniu przewlekłym spojówka gałkowa jest przekrwiona i występuje wydzielina w kątach oka. Leczenie zależy od etiologii.

Suchość oka
Suchość oka to najczęściej choroba wieku starczego, choć spotykana jest również u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne oraz osób przyjmujących pewne leki (np. antyhistaminowe). Chociaż schorzenie to nie upośledza w znaczący sposób widzenia, to wysychająca rogówka jest chorobą nader uciążliwą. Objawia się ona zaczerwienieniem spojówek, pieczeniem, światłowstrętem. W leczeniu suchości oka stosuje się tzw. sztuczne łzy, które w zależności od nasilenia choroby stosuje się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Aby uniknąć przykrych dolegliwości zaleca się również unikanie: dymu papierosowego, kurzu, przeciągu, zbytniego wyeksponowania na działanie urządzeń klimatyzacyjnych, czasem trzeba zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych.
Choroby oczu są powszechnym schorzeniem w naszym społeczeństwie. Aby im zapobiegać i właściwie kontrolować konieczna jest właściwa edukacja, profilaktyka i korekcja wad wzroku. Oprócz tego niezbędne staje się także zapewnienie oczom należytego odpoczynku, tzn. odpowiedniej ilości godzin snu, robieniu należytych przerw w pracy przy komputerze czy też w oglądaniu telewizji.

lek med Maciej Banach

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4264 [cc_f] => 422 )